Loading...

Zawał serca

Do jednych z najpoważniejszych schorzeń zalicza się zawał mięśnia sercowego. Występuje przeważnie u osób w średnim wieku, jednak coraz częściej stanowi zagrożenie dla osób młodych. Zawał serca ściśle powiązany jest z określonymi czynnikami ryzyka. Do nich należy zaliczyć m.in.

otyłość. W wyniku otyłości dochodzi do odkładania się blaszek miażdżycowych. Na skutek tego tętnice ulegają zwężeniu, przez co utrudniają one prawidłowy przepływ krwi. Do zawału mięśnia sercowego może przyczynić się także nadmiar sytuacji stresowych. Stres powoduje rozwój nadciśnienia tętniczego, które jest bardzo niekorzystne dla serca.

Niekiedy do zawału serca dochodzi na skutek nieprawidłowej budowy tego narządu. Zawał może być także efektem zbyt niskiej ilości tlenu we krwi. Objawy zawału serca są dość charakterystyczne. Chory skarży się najczęściej na ostry oraz silny ból w klatce piersiowej, który często promieniuje aż do pleców. Dodatkowo pojawiają się trudności z oddychaniem oraz zimne poty.

U niektórych zawał objawia się wymiotami oraz uczuciem lęku i strachu. Zmianie ulega także koloryt skóry. Zazwyczaj skóra staje się blada lub nawet sinawa. W przypadku podejrzenia zawału należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Chory powinien znajdować się w pozycji siedzącej.

W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie sztucznego oddychania połączonego z masażem serca. Leczenie odbywa się zazwyczaj w warunkach szpitalnych. Jednakże nawet po zakończonym leczeniu chory musi przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.