Loading...

USG serca

USG serca to badania polegające wyglądające podobnie do badania UKG, jest badaniem prawidłowości działania serca oraz jego przedsionków, dokonywane są pomiary objętości, objętość ścian oraz kurczliwość.

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, na klatkę piersiową badanego nakładany jest żel, a następnie głowica aparatury przykładana jest do ów miejsca i przesuwana pod różnym kątem, aby dokładnie zarejestrować wygląd badanego organu.

Wynik badania jest rejestrowany na bieżąco, ale również zapisywany jest na nośniku, który dostaje pacjent, dzięki czemu może pokazać pomiar lekarzowi, który skierował go na badanie.

Badanie jest bezbolesne, trwa od kilku do kilkudziesięciu minut w zasadzie nie ma reguły, kiedy ile trwa przede wszystkim jest nieinwazyjne.

Na tego typu badania najczęściej kierują kardiolodzy lub kardiochirurdzy, rzadziej lekarze pierwszego kontaktu, do których zgłaszają się pacjenci z wątpliwościami.

Bardzo często choroby serca diagnozowane są podczas innych badań, ponieważ pacjenci często nie zgłaszają się do lekarza zaraz po tym, kiedy występują u nich symptomy choroby.

Wyczekują niestety momentu, kiedy ich własna diagnoza oraz leczenie okazują się niesłuszne i nieprzynoszące efektów.

Badania serca wykonywane są bezpłatnie, jeśli lekarz wydał skierowanie, ale można je wykonać prywatnie ceny wahają się (w zależności od rodzaju badania) od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, aczkolwiek czas oczekiwania na takie badanie z Narodowego Funduszu Zdrowia nie jest długi najczęściej jest ono wykonywane tego samego dnia, kiedy zgłosi się pacjent, jeśli jest to oczywiście w dniu, kiedy pracownia jest czynna.