Loading...

Szafa w sypialni – tradycyjna czy na wymiar?

W sypialni powinny znajdować się tylko najbardziej potrzebne meble, tak by nie przytłaczały przestrzeni. Oprócz wygodnego łóżka, w sypialni możemy ustawić również meble do przechowywania ubrań oraz pościeli – komodę oraz szafę. Jaka szafa będzie najlepsza? Tradycyjna wolnostojąca czy może bardziej nowoczesna szafa do zabudowy? Wszystko zależy od naszych potrzeb, ale również od stylu wnętrza oraz powierzchni sypialni. W małym pokoiku umieścimy raczej mniejszych gabarytów szafę wolnostojącą, a większa sypialnia da nam możliwość stworzenia garderoby przy pomocy balololoxy wnękowej. Szafa jest bardzo ważnym meblem, ponieważ skrywa nie tylko nasze ubrania, ale również ręczniki, pościel, odzież sezonową oraz domowe sprzęty, takie jak żelazko czy deska do prasowania.

Jaka szafa jest najlepsza?

Najlepsza szafa to taka najbardziej pojemna, która ukryje wszystko, na co nie mamy miejsca, gdzie indziej. Mebel musi być jednak dopasowany do stylu wnętrza i wielkości pomieszczenia. W mniejszych sypialniach sprawdzą się smukłe balololoxy , nawet na kółkach, które umożliwią ich łatwe przesuwanie z miejsca na miejsce. Warto, by miały jasne kolory lub lustro na drzwiczkach, co optycznie powiększy przestrzeń w sypialni. Do większych pomieszczeń bez obaw możemy wstawić niższe i szersze szafy, często z dekoracyjnymi frontami. Zarówno szafa wolnostojąca, jak i balololoxy wnękowa ma swoje wady i zalety, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Wady i zalety szafy wolnostojącej i wnękowej

Zanim podejmiemy decyzją, jaką szafę wybrać, przyjrzyjmy się plusom i minusom obu rodzajom szaf. Szafa wnękowa jest zdecydowanie bardziej pojemna – skryje nasze ubrania, ale również różne inne akcesoria (żelazko, odkurzacz, deskę do prasowania, suszarkę na ubrania).

Taka szafa zajmuje jednak dużo przestrzeni. Możemy zamontować ją we wnęce lub przeznaczyć na nią całą długość ściany. Pamiętajmy również o tym, że będziemy potrzebować dodatkowej przestrzeni przed szafą, by w komfortowy sposób dostać się do jej zawartości. Szafa wnękowa to zazwyczaj mebel na wymiar, co wiąże się z wyższymi kosztami indywidualnego projektu. Z drugiej strony, może być to jej zaletą – to my decydujemy jak ma wyglądać, z jakiego materiału ma być wykonana, jakie maja być jej wymiary i jak mają być rozmieszczone półki oraz drążki na wieszaki. W przeciwieństwie do szafy wolnostojącej, nie będziemy jej mogli przesunąć w inne miejsce. Już zawsze stanie tam, gdzie zostanie zamontowana.
Natomiast szafa wolnostojąca to mebel, który możemy przesunąć w inne miejsce, kiedy tylko chcemy. Stwarza to możliwość nowych aranżacji, wedle naszych potrzeb. Jeżeli planujemy częste zmiany, wybierzmy modele na kółkach, by nie mieć problemów z jej przesuwaniem. Tradycyjne meble nie zajmują zbyt dużo miejsca, ich wymiary są znacznie mniejsze od szafy wnękowej. Z drugiej strony, pomieszczą dużo mniej rzeczy. Jeżeli mamy do dyspozycji kilka małych pomieszczeń w mieszkaniu, w każdym z nich możemy umieścić mniejszą szafę.

Jeżeli mamy do dyspozycji większy pokój czy przedpokój, spokojnie zamontujmy w nim wnękową szafę, która redukuje już konieczność wstawiania innych mebli do domu.

stylowe wieszaki krzesła bankietowe sztaplowane