Loading...

Najpowszechniejsze choroby kardiologiczne

Choroby układu naczyniowo-sercowego należą współcześnie do jednych z najpowszechniej występujących. Procent ich występowania na przestrzeni ostatni dekad uległ znacznemu podwyższeniu. Czynnikiem sprzyjającym występowaniu chorób kardiologicznych jest tryb życia jaki współcześnie prowadzimy. Żyjemy w biegu i ciągłym stresie, a dodatkowo nie dbamy o dietę, odpowiedni wypoczynek i aktywność na świeżym powietrzu. Jemy coraz więcej tłustych i przetworzonych produktów, które negatywnie wpływają na nasz cały układ krwionośny. Wbrew pozorom dzisiejsza kardiologia zdecydowanie częściej zajmuje się nabytymi chorobami układu sercowo-naczyniowymi, niż wrodzonymi wadami serca.

Najpopularniejsze choroby sercowo-naczyniowe

  • Jedną z najpopularniejszych chorób sercowo-naczyniowych jest choroba wieńcowa, nazywana także chorobą niedokrwienną. Choroba wieńcowa ma bardzo duży związek z wiekiem. Zdecydowanie częściej chorują na nią kobiety po 65 roku życia oraz mężczyźni po 55 roku życia. Główną przyczyną występowania choroby wieńcowej jest miażdżyca, a więc odkładanie we wnętrzach naczyń wieńcowych tłuszczu, który jest transportowany przez krew. Miażdżyca, a idąca za nią choroba wieńcowa, poprzez znaczne ograniczenie tlenu i substancji odżywczych do mięśnia sercowego, prowadzą do upośledzenia jego czynności. Nieodpowiednio odżywione i niedotlenione serce może prowadzić do zawału i śmierci.

  • Kolejną powszechną chorobą kardiologiczną jest niewydolność serca. Ryzyko wystąpienia tej choroby, podobnie jak w przypadku choroby wieńcowej, wzrasta wraz z wiekiem. Przyczyną niewydolności serca jest jego upośledzenie, a także przepływ niewystarczającej ilości krwi. Niewydolność serca rozwija się najczęściej na skutek nadciśnienia tętniczego krwi, jak również na skutek choroby wieńcowej.
  • Inną dość powszechnie występującą chorobą sercowo-naczyniową są zaburzenia rytmu serca. Zaburzenia te to efekt niewłaściwego przewodzenia impulsów elektrycznych.

    Odpowiedzialne są za kurczenie się mięśnia sercowego. Zaburzenia jego rytmu mogą powstać na skutek miażdżycy naczyń krwionośnych, nadciśnienia tętniczego, niedokrwienia mięśnia sercowego czy też uszkodzenia zastawek serca. Najczęstszym objawem zaburzeń rytmu serca jest jego niemiarowe bicie, nierówne tętno, a także duszności i osłabienie organizmu.

  • Kardiologiczny zespół X to schorzenie, które zdecydowanie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Z dolegliwością tą muszą mierzyć się najczęściej kobiety po 45 roku życia. Głównym objawem choroby są trudne do złagodzenia bóle wieńcowe, które najczęściej występują w nocy.

    Występowanie kardiologicznego zespołu X można wykryć wyłącznie przy pomocy badania EKG wysiłkowego.

.

Schodołazy Gąsienicowe poradnia kardiologiczna poznań