Loading...

Kardiologia inwazyjna

Kardiologia inwazyjna to poddziedzina kardiologii, która zajmuje się badaniem, diagnozowaniem oraz leczeniem dwoma technikami cewnikowaniem serca oraz angiokardiografią.

Chodzi tu przede wszystkim o sprawdzenie drożności żył, które są niezwykle ważne.

Niestety choroby żył nie zawsze są szybko wykrywane, co prowadzi do poważnych schorzeń a czasem nawet zgonu.

Choroby układu krążenia objawiają się w różnych formach, dlatego proces diagnozowanie niekiedy jest dłuższy niż w innych, bardziej oczywistych przypadkach.

Badania z dziedziny kardiologii inwazyjnej najczęściej odbywają się w pracowni hemodynamiki.

W Polsce ta dziedzina medycyny rozwija się w chwili obecnej takich pracowni jest około stu.

Zabiegi inwazyjne jak wszystkie inne mogą doprowadzić do powikłań niemniej jednak najczęściej mają one charakter miejscowy, dużo rzadziej kończą się one śmiercią pacjenta nie bez znaczenia przy diagnostyce oraz leczeniu jest to, w jakim stadium choroby pacjent zgłosi się do odpowiedniego lekarza a ten wystosuje odpowiednią diagnozę jak również inne choroby, jakie pacjent posiada.

W Polsce utworzone zostało stowarzyszenie Interwencji Sercowo-Naczyniowej pod nadzorem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a wszystko po to, by lekarze podnosili swoje kwalifikacje,  poznawali nowe techniki nie tylko leczenia, ale również badania możliwie najmniej bolesnego i inwazyjnego dla pacjenta.

Kardiologia inwazyjna to przykład wielkiego postępu technologie, coraz szersza diagnostyka, dzięki której można dotrzeć do najtrudniejszych organów ludzkiego ciała i przede wszystkim wyleczyć jednostki chorobowe.

Kardiologia dziecięca Poznań