Loading...

Choroby autoimmunologiczne a choroby serca

W niektórych jednostkach chorobowych istnieje większe ryzyko rozwoju chorób serca. W szczególności dotyczy do chorób autoimmunologicznych. O chorobach autoimmunologicznych mówimy wówczas, gdy organizm atakuje własne tkanki i narządy. Celem takiego ataku może być również serce. Niekiedy konsekwencją tego jest rozwój stanów zapalnych np. wsierdzia, arytmii i wielu innych chorób. Choroby serca często współistnieją z chorobami tkanki łącznej.

U osób chorujących na toczeń układowy może jednocześnie wystąpić stan zapalny osierdzia. Zapalenie osierdzia jest także charakterystyczne dla mieszanej choroby tkanki łącznej. Niekiedy pojawia się nieinfekcyjne zapalenie wsierdzia. Zazwyczaj objawia się to nieprawidłowościami w funkcjonowaniu zastawek. Niektórzy lekarze uważają, że choroby tkanki łącznej mogą przyczynić się do rozwoju choroby wieńcowej. Różne dolegliwości związane z sercem mogą wystąpić również w przypadku chorób tarczycy. W chorobie Hashimoto często dochodzi do spowolnienia pracy serca.

U wielu osób serce jest powiększone. Przyczyną tego może być nagromadzenie poszczególnych płynów w worku osierdziowym. Równie niebezpieczna może okazać się choroba Gravesa-Basedowa. Wielu pacjentów doświadcza uczucia kołatania serca. Z tego powodu osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne powinny znajdować się pod opieką kilku lekarzy specjalistów. Ponadto wskazane jest regularne wykonywanie badań, zwłaszcza tych, które obrazują pracę serca. Dzięki temu można wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości.

meble wypoczynkowe https://mojmebelek.pl/